W czym kąpać niemowlę? Wiaderko do kąpieli dla dzieci

wiaderko do kąpieli niemowlat
Wiaderko do kąpieli niemowlat

Wiaderko do kąpieli niemowląt. Jedni je kochają, drudzy wyśmiewają. Dla jednych okazało się wybawieniem – płacz dziecka w kąpieli ustał. Dla drugich jest tylko wykreowanym przez marketingowców gadżetem w niebotycznej cenie.

Gdzie leży prawda o wiadrze kąpielowym? Czy pozycja pionowa podczas kąpieli nie obciąża wiotkiego jeszcze kręgosłupa dziecka? I czy kąpiel w tak małej przestrzeni może być przyjemna – prześledźmy, co mówią o wiaderku dorośli użytkownicy produktu.

Opinie o wiaderku do kąpieli dla dzieci

Wiaderko przywędrowało do Polski z Holandii, gdzie kąpiel noworodków w wiaderku jest uwarunkowana historycznie.

Producenci chwalą swój produkt za niewielkie wymiary. Wiaderko do kąpieli zmieści się nawet w najciaśniejszej łazience. Łatwo je spakować w podróż. I łatwo usunąć też z niego wodę po kąpieli.

Jest też ekonomiczne – do kąpieli dziecka zużywa się mało wody, która długo jest ciepła. . Ponieważ wody wlewa się mało, wiaderko nie jest ciężkie – to jego atut dla kobiet w połogu po cesarskim cięciu.
Z przygotowaniem kąpieli i całą „procedurą” poradzi sobie jedna osoba.

Antykolkowe właściwości wiaderka do kąpieli

Najważniejszy argument brzmi jednak tak: ułożenie dziecka w wiaderku przypomina ułożenie embrionalne w brzuszku – dziecku jest ciepło i ciasno, czuje się więc w kąpieli bezpiecznie.

Maluch jest zanurzony prawie w całości w wodzie, przestrzeń jest ciasna, ograniczona niczym w okresie prenatalnym. Rozmiary wiaderka opracowano ponoć we współpracy pediatrów, fizjoterapeutów i położnych. A do jego produkcji używa się atestowanego plastiku.

Dno wiaderka jest wyprofilowane w kształt litery u, czym ma przypominać łono matki. Siła wyporu wody sprawia zaś, że nogi dziecka są lekko podkurczone i unoszą się nad dnem wiaderka. Noworodek absolutnie nie siedzi podczas kąpieli w wiaderku.

Kąpiel w wiaderku uspokaja malucha – co potwierdzają zadowolone użytkowniczki, u których wanienka się nie sprawdziła – i zdecydowanie łagodzi kolki. Dzieje się tak, ponieważ ciepła woda otula brzuszek, a pionowa pozycja pozwala szybko ulotnić się zgromadzonym w nim gazom.

Czy kąpiel w wiaderku jest dobra dla dziecka?

Zwolennicy wiaderek do kąpieli powołują się na fizjologiczne ułożenie malucha, przypominające ułożenie dziecka w wodach płodowych z okresu ciąży.

Przeciwnicy wiaderek do kąpieli zwracają jednak zaraz uwagę na fakt, że ułożenie w wiaderku niezupełnie przypomina okres prenatalny. W wiaderku do kąpieli główka dziecka nie jest zanurzona w wodzie i stanowi tym samym znaczne obciążenie dla kręgosłupa.

Poza tym dziecko przyszło już przecież na świat, jeśli nie jest wcześniakiem, nie ma potrzeby odtwarzać warunków płodowych, bo do brzuszka już nigdy nie wróci. Lepiej, by niemowlak aklimatyzował się w rzeczywistym świecie.

Do tej pory zdania wśród specjalistów, co do zasadności kąpieli w wiaderku są mocno podzielone i trudno na razie orzec, kto ma rację w tym sporze.

A co mówią użytkownicy o kąpieli niemowlaka w wiaderku?

W czym kąpać dziecko Kąp
W czym kąpać dziecko

Czy mycie w wiaderku jest wygodne? Zalety i wady wiaderek kąpielowych

Dla większości osób kąpiel w wiaderku jest wygodna. Nie ma problemu z dotarciem nawet do trudnodostępnych miejsc, takich jak miejsca pod kolanami czy pupa. Bez problemu z podtrzymywaniem główki i kąpielą radzi sobie jedna osoba.

Większe dziecko można nawet posadzić w wiaderku i obserwować zabawę, bez ryzyka, zachłyśnie się wodą.

Pierwsza wątpliwość, co do mycia dziecka w wiaderku pojawia się jednak na samym początku. Wszak lekarze długo zalecali, by nie moczyć gojącej się pępowiny noworodka (dziś zdania na ten temat są podzielone, na pewno należy osuszać kikut po kąpieli). Więc jaka ilość wody będzie odpowiednia, by nie zaszkodzić dziecku, lecz je umyć?

Kolejny problem pojawia się podczas mycia główki. Użytkownicy wiaderek przyznają, że trudno spłukać umyte włoski dziecka. Trzeba malucha przesunąć do przodu, a wtedy kręgosłup traci podporę w postaci brzegów wiaderka.
W wiaderku podczas spłukiwania możemy rozlać sporo wody, gdy chcemy oszczędzić oczy dziecka.

Przeciwnicy kąpieli w wiaderku podkreślają, że jest to raczej moczenie w wodzie, niż mycie dziecka.

Nie wykąpiemy w wiaderku za jednym razem siedzących już bliźniąt, co jest możliwe w wanience do kąpieli.

W ciasnym wiaderku utrudnione są także zabawy.

Dziecko bardzo szybko z niego wyrasta.

Przeciwnicy kąpieli w wiaderku zwracają też uwagę, że ludzie w kąpieli lubią się rozciągać, poleżeć, a to jest w wiaderku niemożliwe.

Użytkownicy podkreślają z kolei, że rzeczywiście, u niektórych dzieci, wiaderko okazało się dobrym sposobem na kolki. Większa to zasługa jednak ciepłej wody, która otacza i rozgrzewa brzuch malucha, pomagając mu tym samym pozbyć się gazów, niż właściwości samego wiaderka do kąpieli. Ten sam efekt uzyskamy w tańszym o 70 zł wiaderku gospodarczym.

Skoro poruszyliśmy już temat ceny, warto go przeanalizować.

Jak kąpać dziecko
Jak kąpać dziecko

Cena wiaderek kąpielowych

Wiaderko do kąpieli nie jest produktem zaawansowany technologicznie. Dziwi więc dysproporcja cenowa między wanienką, której podstawowe modele kosztują 30 zł, a wiaderkiem do kąpieli, w przypadku którego ceny zaczynają się do 100 zł.

Dodatkowe 100 zł kosztuje również podstawka od wiaderko unoszącą je na odpowiednią wysokość.

Wydaje się, że dobry marketing wokół produktu i podatna na wpływy grupa świeżo upieczonych rodziców, którzy chcą swojemu dziecku zapewnić to, co najlepsze wywindowały cenę produktu do absurdalnej wysokości.

Gdzie kupić wiadro kąpielowe? – producenci wiaderek do kąpieli

Wiaderka do kąpieli znajdziemy w ofercie firm takich jak: Tummy Tub, Shnuggle, Kinder Safe.

Które wiadro do kąpieli wybrać? Jakie wiaderko kąpielowe kupić?

Nie jest to produkt skomplikowany technologicznie. producenci dbają, by posiadał odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa (wykonują je z bezpiecznego plastiku).

Wymiary różnych modeli są zbliżone, oscylują wokół zaleceń pediatrów. Dobrano je tak, by niemowlak nie mógł się w wiaderku zanurzyć, a równocześnie, by zapewniały dziecku stabilną pozycję oraz swobodny dostęp kąpiącym rodzicom.
Wysokość wiaderka to około 33cm a średnica ma wymiar około Ø 38cm.

Według producentów, kąpiel w wiaderku jest możliwa nawet do 2 roku życia.

Wybierając konkretny model zwróćmy uwagę, czy krawędzie wiaderka są zaokrąglone, równe i gładkie, a dno posiada stabilne przyssawki, zapobiegające przesuwaniu się wiaderka po wilgotnej podłodze.

Wydaje się, że tak jak z każdą nowością i tu należy być rozsądnym. Jeśli jednak nasze dziecko źle znosi kąpiel w wanience, przetestujmy wiaderko. Kto wie, może okaże się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli przetestujesz, chętnie posłucham Twoich cennych spostrzeżeń na temat kąpieli dziecka w wiaderku.

A może już teraz są tu jakieś fanki tego rozwiązania, lub odwrotnie – przeciwniczki kąpieli w wiaderku? Oddaję głos i zapraszam do dyskusji.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *