Wanienki dla dzieci i niemowląt

Kąpiel noworodka to jedna z czynności pielęgnacyjnych, które budzą chyba najwięcej wątpliwości i obaw u świeżo upieczonych rodziców, choć… po kilku tygodniach (albo i dniach) stają się w tej dziedzinie specjalistami. Szukanie odpowiedniej ba! najlepszej wanienki dla dzieci i niemowląt często zabiera dużo czasu, dlatego postanowiliśmy w jednym artykule przedstawić praktyczne możliwości.

Zacznijmy od początku:

 1. Wiaderko do kąpieli
 2. Jaką wanienkę dla dzieci wybrać i kupić?
 3. Wanienka z przewijakiem
 4. Wanienka ze stojakiem
 5. Dmuchana wanienka turystyczna
 6. Wanienka pod prysznic lub na wannę
 7. Rozmiary wanienek dla dzieci
 8. Pierwsza kąpiel noworodka w domu
 9. Ceny wanienek dla niemowląt

Zaczniemy jednak od dość kontrowersyjnej „wanienki”.

Wiaderko do kąpieli?

W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje przezroczyste wiaderko do kąpieli małych niemowląt. Propagatorzy kąpieli w takim wiaderku utrzymują, że pozycja, jaką dziecko tu przyjmuje, przypomina pozycję embrionalną i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli Twój maluszek nie lubi kąpieli w wanience, warto wypróbować ten sposób.

Było kilka słów o wiaderkach, teraz wróćmy do wanienek dla dzieci:

Jaką wanienkę dla dziecka wybrać i kupić?

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wanienka z przewijakiem dla niemowląt. Ponadto, godne polecenia są też wanienki na stelażu, który można z łatwością złożyć. Coraz więcej osób sięga po wanienki turystyczne, dmuchane. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, warto wybrać wanienkę na wannę lub też wanienkę pod prysznic (składaną lub dmuchaną). W przypadku noworodków przydadzą się specjalne wkładki do wanienki, hamaczki lub foteliki.

Wanienka z przewijakiem – komoda kąpielowa

Wanienkę z przewijakiem znajdziemy zarówno jako dodatek do komody (na przykład drewnianej), jak i w formie regału – na górze znajduje się wanienka i przewijak, a pod spodem mamy dużo półek i przegródek na potrzebne kosmetyki, pieluszki czy akcesoria. Wanienka w takim zestawie może mieć pojemność 17 – 25 litrów i ma własny odpływ.

Wkładka do kąpieli dla niemowląt czy wanieka dla dziecka ze stojakiem - Jaką wanienkę do kąpieli wybrać i kupić

Teraz coś dla tych, którzy dbają o ergonomię w codziennym życiu.

Wanienka ze stojakiem (stelażem)

Wanienka ze stojakiem i przewijakiem to mądre rozwiązanie. Docenisz jej zalety, jeśli podczas kąpieli dziecka bolą Cię plecy. Stojak zapewnia odpowiednie ustawienie wysokości. Można go również w razie potrzeby szybko przestawić czy złożyć. Producenci oferują zarówno wanienki ze stelażem w komplecie, jak i osobno.

Dmuchana wanienka turystyczna

Niezastąpiona, jeśli podróżujesz z dzieckiem – zwłaszcza, jeśli spędzasz czas w hotelu czy pensjonacie. Niemowlę trudno będzie tu wykąpać. Dmuchana wanienka zajmuje naprawdę niewiele miejsca po złożeniu i bez problemu można ją wrzucić do bagażnika czy nawet do torby. Taka wanienka ma jeszcze dwie zalety – jest miękka i dziecko o nic się tu nie uderzy, a ponadto, ma własny odpływ. Przypomina nieco mały basenik, dlatego trzeba być przygotowanym na to, że dziecko będzie chciało się w niej kąpać także w domu.

Wanienka pod prysznic lub na wannę

Jeśli chcemy kąpać dziecko w łazience, warto wybrać wanienkę nakładaną na dużą wannę lub też wkładaną pod prysznic. Wanienka na wannę zwykle wykonana jest z plastiku, natomiast pod prysznic wstawiamy wanienkę dmuchaną lub składaną – również z odpływem.

To jeszcze nie wszystko!

Prócz wyżej wymienionych rodzajów wanienek w sklepach znajdziemy też:

 1. Wanienkę silikonową (składaną),
 2. Wanienkę z termometrem,
 3. Wanienkę z siedziskiem,
 4. Wanienkę profilowaną (anatomiczną).

A co ze wspomnianą wkładką do wanienki?

Wanieki dla niemowląt ze stelażem, pod prysznic, ze stojakiem czy na wannę - Ceny w rankingu i opinie rodziców!

Wkładka, hamak i leżaczek – kąpiel noworodka

To dobre rozwiązanie dla nowo narodzonych maluszków oraz… przerażonych rodziców. Specjalne hamaczki czy leżaczki zapewniają podtrzymanie główki i bezpieczne ułożenie ciałka.

Czeka Cię pierwsza kąpiel noworodka w domu?
Zobacz film mówiący o tym jak prawidłowo wykąpać noworodka w wanience:

Wymiary wanienek dla dzieci i niemowląt

Najczęściej kupowane wanienki to te o długości 86 i 102 cm. Można z nich korzystać najczęściej przez około 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Duże wanienki, na przykład o długości 120 cm, będą służyły maluszkowi nawet do 16. miesiąca życia.

Producenci i cena wanienek dla dzieci i niemowląt

Popularni producenci wanienek dla dzieci i niemowląt to między innymi Beaba, IKEA, Fisher Price, Bebe Jou, Shnuggle, Tega Baby czy Karibu. Najtańsza plastikowa wanienka kosztuje niewiele ponad 20 złotych. Najdroższe są wanienki z przewijakiem – mogą kosztować nawet 1000 złotych.

Cena leżaczków – wkładek do wanienek, nie jest wygórowana – najtańsze można kupić już za 10 złotych.