Wanienka turystyczna

Mała wanienka dla niemowlaka to must heave na wyprawkowej liście. Zapewnia higieniczną kąpiel maluszkow, bo noworodek dzięki niej nie dzieli miejsca kąpieli ze współdomownikami. A jej kompaktowe wymiary dają poczucie panowania nad sytuacją rodzicom. Zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć. Tylko w którą konkretnie?

Na rynku mamy tradycyjne, plastikowe wanienki, często wzbogacone o wygodny stelaż, nowość – antykolkowe wiaderko kąpielowe czy wanienki turystyczne. Dziś słów kilka o tych ostatnich.

Kiedy warto kupić wanienkę turystyczną?

Odpowiedź nasuwa się sama. W wanienkę turystyczną warto zaopatrzyć się wtedy, gdy będziemy podróżować wraz z dzieckiem lub mieszkać przez pewien czas poza miejscem zamieszkania.

Nawet najczystsza łazienka na wyjeździe nie jest odpowiednim miejscem na kąpiel dla noworodka lub niemowlaka. Wanienka plastikowa jest z kolei zbyt duża, by bez problemu zapakować ją do bagażnika auta (które pomieścić musi przecież wózek i inne niemowlęce akcesoria), a już tym bardziej zabrać ze sobą do pociągu.

Składana wanienka turystyczna sprawdzi się również w bardzo małej łazience, bo można ją wygodnie złożyć do przechowywania.

W powyższych sytuacjach wanienka turystyczna jest idealnym rozwiązaniem.

Wanienka turystyczna – co to takiego? Modele wanienek

Jest to wanienka, którą możemy złożyć do niewielkich rozmiarów.

Na rynku są trzy typy wanienek turystycznych: składane plastikowe i silikonowe oraz dmuchane.

Czym się różnią?


Składana plastikowa wanienka turystyczna

Jest najdroższą spośród wanienek turystycznych. Ma ciekawe, nowoczesne wzornictwo.

Jest zrobiona z bezpiecznego, wytrzymałego plastiku i składa się ją niczym kartonowe pudełko; wzdłuż podłogi i boków. Posiada odpływ ułatwiający opróżnianie wody i profilowane, antypoślizgowe dno.

Najstabilniejsza ze wszystkich wanienek turystycznych, więc równie wygodnie, co w podróży, można używać jej w domu.

Jest lekka, ale zazwyczaj po zmontowaniu jest nieco mniejsza od wymiarów tradycyjnych wanienek (ok 66x24x34 cm) i dlatego sprawdzi się dla drobnych dzieci lub tych kąpanych już na siedząco.

Po złożeniu zajmuje mało miejsca (66x24x10 cm) – bez problemu wsuniemy ją np. za pralki, a później można z powodzeniem używać jej jako praktycznej miski do prania lub pojemnika na zabawki.

Wanienka silikonowa

Wanienki turystyczne zrobione są z plastycznego, elastycznego silikonu, któremu stabilność zapewnia niewielki, plastikowy stelaż usztywniający wanienkę. Z plastiku zrobiono również dno, górną krawędź i antypoślizgowe nóżki wanienki. Specjalna blokada zabezpiecza nóżki przed złożeniem.

Silikonowe wanienki są większe, nie odbiegają od rozmiarów standardowej, mniejszej wanienki plastikowej: 81x47x22cm. Składają się na płasko (kolejne partie silikonu zwija się do środka), a wysokość złożonej wanienki to zaledwie 6 cm.


Podróżna wanienka dmuchana

Rozwiązanie najmniej praktyczne do użytku domowego, bo trzeba ją napompować, ale najrozsądniejsze gdy wybieramy się w podróż samolotem, pociągiem lub autobusem. Jest to nic innego jak nadmuchiwany, niewielki basenik z usztywnionym dnem.

Waży niecały kilogram. Jest więc najlżejsza i najmniejsza ze wszystkich wanienek po złożeniu.

Jaką wanienkę turystyczna wybrać?

Ile osób tyle potrzeb. Jeśli potrzebujesz kompaktowej wanny, aby korzystać z niej w domu, wybierz plastikową przez wzgląd na wygodę dziecka i łatwość opróżniania wody.

Jeśli w podróż wybierasz się autem, najrozsądniejsza będzie wanienka silikonowa – po złożeniu silikon łatwo dopasuje kształt do luki w bagażniku.

Gdy z kolei wybierasz się w daleką podróż wybierz wanienkę dmuchaną. Z małym dzieckiem mniej kilogramów w walizce na wagę złota.

Wiaderko kąpielowe

Warto wspomnieć również, że niewielkie rozmiary ma także wiaderko kąpielowe. I je także łatwo zabrać w podróż.


Jaki rozmiar wanienki? Wanienka 86 cm czy 102 cm?

Wbrew pozorom większa nie znaczy wcale lepsza i wystarczy na dłużej, a to dlatego, że do malej łazienki lepsze są wanienki o rozmiarach 86 cm bądź turystyczne.

Bo to mała przestrzeń daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom zapewnia komfort panowania nad sytuacją. Wanienka o rozmiarach 86 cm wystarczy do 7 miesiąca życia (dziecko mierzy wtedy około 74cm), a i dłużej bo starszy niemowlak preferuje już kąpiel na siedząco.

Z mniejszej wanny wygodniej opróżniać wodę, co ważne gdy robi to kobieta w połogu.

Czasem plastik pod wpływem uszkodzenia mechanicznego pęka i musimy kupić kolejną wanienkę. Warto przemyśleć czy ponad metrowa wanienka będzie wygodna do przechowywania.

Do jakiego wieku używać wanienki dla niemowlaka?

Dopuszczalny wiek i wagę dziecka określa producent przedmiotu.

Wanienki silikonowe najczęściej zakładają, że można ich używać do 24 miesiąca życia dziecka.

Z wanienki plastikowej można korzystać nawet do 4 roku życia dziecka, ale dużo szybciej może okazać się, że lubiący zabawy w kąpieli maluch, będzie miał w niej ciasno i sam zacznie domagać się przeprowadzki do większej wanny.

Mamy deklarują, że kąpiel w wanience sprawdza się do 12-24 miesiąca życia.

Gdzie kupić wanienkę turystyczną? – producenci

Wanienki turystyczne znajdziemy w ofercie firm: Stokke, Gugu Babes, Summer Infant, Kinder Safe i Bestwey.

Ceny wanienek turystycznych

Wanienki dmuchane kosztują od 50 zł.

Wanienki silikonowe to koszt w granicach 100-150 zł.

Najdroższe są plastikowe wanienki składane. Modele kosztują od 220 zł.

Wanienka podróżna to produkt ułatwiający życie z maluszkiem. Dobrze, że ktoś wpadł na tak proste, a sprytne rozwiązanie.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *